INVICTA

Písal sa rok 1837 a v švajčiarskom meste La Chaux-de-Fonds hodinár Raphael Picard založil novú hodinársku spoločnosť, ktorej (možno s istou predtuchou) daroval hrdé meno Invicta, vychádzajúce z latinského „Invictus“, teda „neporazený“, ktorého samotný zvuk spoločnosť predurčoval k veľkým veciam.
Prostredníctvom Invicty (inak tiež Invicta Watch Company) si chcel Raphael Picard splniť dlho zamýšľaný sen – vyrábať kvalitné švajčiarske hodinky, ktoré by boli dostupné aj širokej verejnosti. Prvých sto rokov si potom Picard a jeho potomkovia postupne a neúnavne budovali dobrú reputáciu vo svete hodinárčiny a ich snaha neprišla navnivoč. Invicta sa stala veľmi žiadanou hodinárskou firmou, špecializujúcou sa na kvalitné, dostupnejšie mechanické hodinky a na ich vývoj. Prvý veľký míľnik nastal presne po sto rokoch od vzniku Invicty, v roku 1937 (sídlo firmy je stále v La Chaux-de-Fonds). Vtedy Invicta vynašla a potom patentovala vlastný mechanický strojček s automatickým náťahom. Od tej doby sa snažila technologicky rozvíjať ešte vehementnejšie než kedykoľvek predtým a následkom toho Invicta len kvitla a ďalej rástla. Nasledujúce roky Invicta nezaspávala na vavrínoch, pokračovala vo svojom technologickom rozvoji a začala sa tiež viac venovať športovým hodinkám – mechanickým automatickým chronografom, ktorých éra nastala v 60. a 70. rokoch. Tou dobou sa to začínalo vo svete hodinárčiny automatickými chronografmi len hemžiť. Zoberte si napríklad Hamilton a jeho Chronografy A a B z roku 1968 či Tissot Navigator z roku 1973. Všetci už však asi tušia, kam tento príbeh povedie ďalej. Dostávame sa do rokov 1974–82, ktoré boli pre tradičné švajčiarske hodinárstvo naozaj zlomové a hlboko zdrvujúce. Následkom tzv. quartzovej krízy (ako sa prezýva japonskému prívalu mnohonásobne lacnejších a presnejších náramkových hodiniek na batériu) sa vo svojich základoch otriasla väčšina tradičných švajčiarskych spoločností.

Mnoho hodinárskych firiem, ktoré sa nedokázali quartzovej vlne akýmkoľvek spôsobom prispôsobiť, vtedy zaniklo. A tak bola v roku 1982 pôvodná Invicta v podstate mŕtva. Zvyšné švajčiarske hodinárske spoločnosti (600 z pôvodných 1600) bojovali o zachovanie vlastnej existencie. Zlomku z nich sa podarilo pretrvať aj so stálou výrobou kvalitných mechanických hodiniek. Niektoré potom prežili vďaka zlúčeniu do niekoľkých hodinárskych konglomerátov (ako napr. Swatch Group). Je zaujímavé, že ešte predtým, než sa dve najväčšie švajčiarske holdingové spoločnosti spojili a vytvorili Swatch Group, v hrubých tržbách predaja švajčiarskych hodiniek obsadzovala pôvodná Invicta tretie miesto. Invicta (po novom Invicta Watch Group) je teraz jedna z najrýchlejšie rastúcich hodinárskych spoločností.

ikona-1Asset 1
ikona-5-3Asset 1
ikona-4Asset 1
ikona-6Asset 1
ikona-3Asset 1
Timeless...

Showing 1–36 of 276 results