ORIENT STAR

Príbeh Orient (Star) sa začal písať v roku 1950 založením spoločnosti Tama Keiki Co., Ltd., ktorá sa už o rok neskôr premenovala na Orient Watch Co., Ltd. Keby sme chceli ísť skutočne do hĺbky, na korene by sme narazili už v roku 1901.
Podrobnejšie sme o tom písali už v článku o histórii Orientu: Práve v roku 1951, kedy sa spoločnosť premenovala na Orient, boli predstavené prvé Orient Star – vrcholná kolekcia hodiniek Orient. Ich názov mal pripomínať snahu zatieniť svojou hviezdnou žiarou ostatné mechanické hodinky v celej galaxii.

Mali klasický, elegantný a nadčasový dizajn, mimostredovú sekundovku, modré ručičky a logo s nápisom Orient Star, ktoré sa nezmenilo až do dnešných dní. Ďalší model, Orient Star Dynamic s centrálnou ručičkou a perom z Nivaflexu, materiálu odolného proti pretrhnutiu, prišiel v roku 1957. Ďalší míľnik sa odohral v roku 1971, kedy bol uvedený kaliber 46, ktorý sa (aj keď s mnohými úpravami) používa dodnes. Mnohé ďalšie zaujímavé modely prichádzali v histórii Orientu aj Orient Star. Orient patril medzi prvé japonské značky expandujúce do ďalších krajín a bol známy ako výrobca spoľahlivých Made in Japan hodiniek. Od 90. rokov sa ale Orientu príliš nedarilo a vlastne moc nevedel, kam smeruje a na aký segment sa zamerať. Kríza vyvrcholila v roku 2003, kedy sa zdalo, že Orient na trhu celkom skončí. Vtedy Seiko Epson podalo Orientu pomocnú ruku a v roku 2009 začlenilo Orient ako dcérsku spoločnosť. Finálne prepojenie bolo dokončené v roku 2017, keď bol Orient zlúčený s Epsonom. Napriek tomu narazíte na to, že Orient má stále svoje in-house strojčeky. A v podstate tomu tak aj je. Keď to poviem jednoducho, komponenty sa síce vyrábajú v Epsone, ale strojčeky v hodinkách Orient Star vychádzajú z pôvodných orientových strojčekov a sú ručne skladané majstrami hodinármi pracujúcimi pre Orient. Avšak práve vďaka využitiu tejto synergie dnes Orient Star môže ponúkať konkurencieschopné high-end mechaniky s vysokou presnosťou a veľmi precízne vyrobenými komponentami. A je to na tých hodinkách skutočne poznať. Ale predovšetkým, v novom tisícročí si Orient (Star) určil jasnejší smer: kým Orient sa zameral na oživenie historických modelov, Orient Star chce ukázať budúcnosť mechanických hodiniek. Pretože hodinky, a hlavne tie mechanické, sú z veľkej časti o spojení s ich majiteľom. Keď ich natiahnete, vnímate, ako vám ožijú pod rukami. Keď ich nosíte na zápästí, udržujete ich vlastne pri živote. A toto spojenie je súčasť kúzla.

ikona-1Asset 1
ikona-5-3Asset 1
ikona-4Asset 1
ikona-6Asset 1
ikona-3Asset 1
Timeless...

Zobrazených 1–36 z 80 výsledkov