Príbeh značiek

Orient

Počiatky histórie tejto značky sa datujú k roku 1901. V tomto roku pán Shogoro Yoshida otvoril v Tokiu veľkoobchod s vreckovými hodinkami. Obchod prekvital a vďaka tomu vo firme začali vyrábať zlaté puzdrá vreckových hodiniek. V roku 1920 založil firmu Toyo Tokei Manufacturing, kde sa vyrábali stolové hodiny a meradlá. Náramkové hodinky, tak ako ich poznáme dnes, sa tu začali vyrábať až v roku 1936. Aby bolo kde produkovať stále sa rozširujúci sortiment, bola postavená továreň Hino, opäť v Tokiu. Obdobie rastu a prosperity prerušila až druhá svetová vojna. Vzhľadom na problémy a pokles ekonomiky bola výroba ukončená v roku 1949 a továreň sa zavrela. Továreň sa však nezavrela na dlho. Roku 1950 bola továreň znovuotvorená pod názvom Tama Keiki. K zásadnej zmene došlo v nasledujúcom roku. Firma Tama Keiki sa premenovala na Orient Watch Company. Spoločnosť začala pod svojim novým názvom predávať hodinky modelového radu Orient Star. V Oriente však nezaspali na vavrínoch. O tri roky neskôr, v roku 1970, uviedli na trh hodinky Orient Tenbet. Ich pohon sa vyznačoval frekvenciou 36 000 kmitov za hodinu, teda 10 kmitov za sekundu. To zaisťovalo veľmi plynulý chod sekundovej ručičky. V roku 1971 uviedol Orient na trh hodinkový strojček 46940. Ten sa s miernymi obmenami vyrába aj dnes pod označením Cal. 46. Éru počiatku digitálnych hodiniek stelesňuje pre Orient model Touchtron, uvedený v roku 1976. Tieto hodinky s LED displejom zobrazovali čas po dotyku ruky na puzdro, čo šetrilo batériu. Orient v modernej dobe Nasledujúce roky sa niesli v duchu výroby dostupných a kvalitných hodiniek, typických pre túto japonskú spoločnosť. Orient upevňoval svoju pozíciu vo svete hodinárčiny a pokračoval v technických inováciách. V roku 1996 firma uviedla na trh vlastný pohon s ukazovateľom rezervy chodu pohonu. Vo svojom novom technickom centre, založenom v roku 2003, začala o rok neskôr výroba znovuoživeného modelového radu Royal Orient.

Po takmer pol storočí tak má Orient opäť svoje kráľovské modely, používajúce nový pohon 88700. Čo sa týka vlastníctva firmy, tá momentálne spadá pod krídla korporácie Seiko Epson.

Orient je ale známy predovšetkým svojimi modelmi z opačného cenového spektra, než je drahší Royal Orient. Hodinky do spoločnosti tu reprezentuje elegantná kolekcia Bambino.

 

Orient Star

Príbeh Orient (Star) sa začal písať v roku 1950 založením spoločnosti Tama Keiki Co., Ltd., ktorá sa už o rok neskôr premenovala na Orient Watch Co., Ltd. Keby sme chceli ísť skutočne do hĺbky, na korene by sme narazili už v roku 1901. Podrobnejšie sme o tom písali už v článku o histórii Orientu: Práve v roku 1951, kedy sa spoločnosť premenovala na Orient, boli predstavené prvé Orient Star – vrcholná kolekcia hodiniek Orient. Ich názov mal pripomínať snahu zatieniť svojou hviezdnou žiarou ostatné mechanické hodinky v celej galaxii.

Mali klasický, elegantný a nadčasový dizajn, mimostredovú sekundovku, modré ručičky a logo s nápisom Orient Star, ktoré sa nezmenilo až do dnešných dní. Ďalší model, Orient Star Dynamic s centrálnou ručičkou a perom z Nivaflexu, materiálu odolného proti pretrhnutiu, prišiel v roku 1957. Ďalší míľnik sa odohral v roku 1971, kedy bol uvedený kaliber 46, ktorý sa (aj keď s mnohými úpravami) používa dodnes. Mnohé ďalšie zaujímavé modely prichádzali v histórii Orientu aj Orient Star. Orient patril medzi prvé japonské značky expandujúce do ďalších krajín a bol známy ako výrobca spoľahlivých Made in Japan hodiniek. Od 90. rokov sa ale Orientu príliš nedarilo a vlastne moc nevedel, kam smeruje a na aký segment sa zamerať. Kríza vyvrcholila v roku 2003, kedy sa zdalo, že Orient na trhu celkom skončí. Vtedy Seiko Epson podalo Orientu pomocnú ruku a v roku 2009 začlenilo Orient ako dcérsku spoločnosť. Finálne prepojenie bolo dokončené v roku 2017, keď bol Orient zlúčený s Epsonom. Napriek tomu narazíte na to, že Orient má stále svoje in-house strojčeky. A v podstate tomu tak aj je. Keď to poviem jednoducho, komponenty sa síce vyrábajú v Epsone, ale strojčeky v hodinkách Orient Star vychádzajú z pôvodných orientových strojčekov a sú ručne skladané majstrami hodinármi pracujúcimi pre Orient. Avšak práve vďaka využitiu tejto synergie dnes Orient Star môže ponúkať konkurencieschopné high-end mechaniky s vysokou presnosťou a veľmi precízne vyrobenými komponentami. A je to na tých hodinkách skutočne poznať. Ale predovšetkým, v novom tisícročí si Orient (Star) určil jasnejší smer: kým Orient sa zameral na oživenie historických modelov, Orient Star chce ukázať budúcnosť mechanických hodiniek. Pretože hodinky, a hlavne tie mechanické, sú z veľkej časti o spojení s ich majiteľom. Keď ich natiahnete, vnímate, ako vám ožijú pod rukami. Keď ich nosíte na zápästí, udržujete ich vlastne pri živote. A toto spojenie je súčasť kúzla.

 

Invicta

Písal sa rok 1837 a v švajčiarskom meste La Chaux-de-Fonds hodinár Raphael Picard založil novú hodinársku spoločnosť, ktorej (možno s istou predtuchou) daroval hrdé meno Invicta, vychádzajúce z latinského „Invictus“, teda „neporazený“, ktorého samotný zvuk spoločnosť predurčoval k veľkým veciam. Prostredníctvom Invicty (inak tiež Invicta Watch Company) si chcel Raphael Picard splniť dlho zamýšľaný sen – vyrábať kvalitné švajčiarske hodinky, ktoré by boli dostupné aj širokej verejnosti. Prvých sto rokov si potom Picard a jeho potomkovia postupne a neúnavne budovali dobrú reputáciu vo svete hodinárčiny a ich snaha neprišla navnivoč. Invicta sa stala veľmi žiadanou hodinárskou firmou, špecializujúcou sa na kvalitné, dostupnejšie mechanické hodinky a na ich vývoj. Prvý veľký míľnik nastal presne po sto rokoch od vzniku Invicty, v roku 1937 (sídlo firmy je stále v La Chaux-de-Fonds). Vtedy Invicta vynašla a potom patentovala vlastný mechanický strojček s automatickým náťahom. Od tej doby sa snažila technologicky rozvíjať ešte vehementnejšie než kedykoľvek predtým a následkom toho Invicta len kvitla a ďalej rástla. Nasledujúce roky Invicta nezaspávala na vavrínoch, pokračovala vo svojom technologickom rozvoji a začala sa tiež viac venovať športovým hodinkám – mechanickým automatickým chronografom, ktorých éra nastala v 60. a 70. rokoch. Tou dobou sa to začínalo vo svete hodinárčiny automatickými chronografmi len hemžiť. Zoberte si napríklad Hamilton a jeho Chronografy A a B z roku 1968 či Tissot Navigator z roku 1973. Všetci už však asi tušia, kam tento príbeh povedie ďalej. Dostávame sa do rokov 1974–82, ktoré boli pre tradičné švajčiarske hodinárstvo naozaj zlomové a hlboko zdrvujúce. Následkom tzv. quartzovej krízy (ako sa prezýva japonskému prívalu mnohonásobne lacnejších a presnejších náramkových hodiniek na batériu) sa vo svojich základoch otriasla väčšina tradičných švajčiarskych spoločností.

Mnoho hodinárskych firiem, ktoré sa nedokázali quartzovej vlne akýmkoľvek spôsobom prispôsobiť, vtedy zaniklo. A tak bola v roku 1982 pôvodná Invicta v podstate mŕtva. Zvyšné švajčiarske hodinárske spoločnosti (600 z pôvodných 1600) bojovali o zachovanie vlastnej existencie. Zlomku z nich sa podarilo pretrvať aj so stálou výrobou kvalitných mechanických hodiniek. Niektoré potom prežili vďaka zlúčeniu do niekoľkých hodinárskych konglomerátov (ako napr. Swatch Group). Je zaujímavé, že ešte predtým, než sa dve najväčšie švajčiarske holdingové spoločnosti spojili a vytvorili Swatch Group, v hrubých tržbách predaja švajčiarskych hodiniek obsadzovala pôvodná Invicta tretie miesto. Invicta (po novom Invicta Watch Group) je teraz jedna z najrýchlejšie rastúcich hodinárskych spoločností.

 

Tissot

Dnes značku Tissot fanúšikovia berú ako tzv. vstupnú bránu do sveta kvalitných švajčiarskych hodiniek, ktorá je známa najmä spoluprácami so slávnymi športovými udalosťami, dotykovými hodinkami T-Touch a v poslednom čase aj veľmi vydarenými vintage modelmi, ktorými Tissot odkazuje na svoju dlhoročnú tradíciu. Odpoveď na otázku „kedy?“ bude poznať pravdepodobne každý, kto sa kedy trochu pozornejšie pozrel na číselník prakticky akýchkoľvek modernejších hodiniek Tissot. Každé z nich totiž nesú logo s nápovedou: Tissot – 1853. A práve vtedy príbeh Tissotu začína. o povoľte JavaScript, ak je vo vašom prehliadači deaktivovaný. Nachádzame sa v polovici 19. storočia vo švajčiarskom horskom mestečku Le Locle, ktoré leží v slávnom pohorí Jura, „Mekke“ švajčiarskeho hodinárstva, kde započal príbeh aj mnohých iných švajčiarskych hodinárskych velikánov –v pohorí Jura, blízko Le Locle, sa totiž nachádzajú ďalšie vyhlásené hodinárske mestá, ako Biel či La Chaux-de-Fonds (v ktorom má svoje korene napríklad aj kontroverzná značka Invicta ). Už od 18. storočia bol hlavným ekonomickým zdrojom Le Locle hodinársky priemysel, a tak nie je náhoda, že práve tam Charles-Félicien Tissot a jeho syn Charles-Émile Tissot založili vlastnú hodinársku značku, ktorej dali meno Chs Tissot & Fils. Rovnako ako väčšina švajčiarskych hodinárskych spoločností, ktoré tou dobou (medzi 18. a 19. storočím) vznikali, založila značka Chs Tissot & Fils svoju výrobu hodiniek a strojčekov na základe „púheho“ zmontovávania komponentov, ktoré získavala od jednotlivých drobných výrobcov v regióne. Už v roku 1853, respektíve v prvom roku od založenia, sa spoločnosti podarilo dodať do oblasti okolo Le Locle okolo 1 200 kusov hodiniek. Tým Tissot započal prvú masovú výrobu vreckových hodiniek na svete. Ešte v tom istom roku, kedy bola spoločnosť založená, prišli Tissotovia s prevratnou záležitosťou: vreckovými hodinkami ukazujúcimi čas v dvoch časových pásmach. Tissot síce nebol prvý na svete, kto s týmto nápadom prišiel, avšak ich inovatívne, vynaliezavé a precízne spracovanie ďalej inšpirovalo celý hodinársky svet. Roku 1858 potom prišiel jeden z najdôležitejších prielomov v histórii Tissotu, keď sa mladší z Tissotov, Charles-Émile, vydal s ponukou masovej hodinárskej produkcie do Ruského impéria. Netreba hovoriť, že švajčiarske hodinky zožali obrovský úspech a s požehnaním cára Alexandra II. Nikolajeviča boli predávané po celej ríši.

V roku 1930 Tissot uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Omega, čím sa dostal pod hlavičku SSIH (Société Suisse pour l’Industrie Horlogère) – bývalého zoskupenia švajčiarskych hodinárskych spoločností zahŕňajúce značky Omega, Tissot a Lemania.

 

Casio

História firmy CASIO začína v roku 1946, kedy ju založil Kashio Tado. Nutné však podotknúť, že prvé, s čím, firma prišla, neboli hodinky, ani kalkulačka, vďaka čomu je teraz CASIO hlavne známe. Jednalo sa o špeciálny prsteň, ktorý slúžil ako držiak na cigarety. Aj keď to bola tak jednoduchú záležitosť, bol produkt v Japonsku vo svojej dobe veľmi populárne. O tri roky neskôr firma začala vyrábať elektromechanickú kalkulačku. V Japonsku bola prvá svojho druhu. A potom nasledovali ďalšie. Po roku 1957 sa začínala firma stávať aj šampiónom v odbore hodinárskom. Prišla napríklad s hodinkami, ktoré boli riadené kryštálom kremeňa. Bola schopná vyrábať hodinky analógové i digitálne. Ďalšou novinkou bola možnosť zobraziť si čas v rôznych časových zónach. Niektoré hodinky zvládli ukazovať teplotu, hodnoty atmosférického tlaku, alebo dokonca mali výškomer. V roku 1957 firma vyrobila prvé hodinky s funkciou plne automatického kalendáre, ktoré zase predčili všetky očakávania. Mimo hodiniek vyrábala firma treba profesionálne syntetizátory, v popredí bola aj keď prišla s modelom digitálne kamery s TFT displejom – opäť prvotiny svojho druhu. V roku 2007 potom predviedla najtenšie solárne napájaný chronograf. A v tomto duchu CASIO pokračuje ďalej. Naďalej inovuje a prináša novinky, ktoré nám uľahčujú náš každodenný život.

 

Festina

Vzdorovití milovníci tradičnej hodinárčiny sa pozerajú na Festinu cez prsty. Hoci búra predajné rebríčky, má zvládnutý marketing a široký záber hodiniek, na hodinkových fórach sa o nej radšej nehovorí. Je súčasná Festina naozaj len šperk v tvare hodiniek, alebo je za značkou s namixovaným pôvodom niečo viac? Práve na dlhú tradíciu dnes hrdo poukazuje veľká časť nielen hodinárskych značiek. Môžete vyrábať akúkoľvek srandičku, ale pridajte k tomu 100 ročnú históriu a máte predajné argumenty ako hrom. Akoby tie písmená „since“ boli puncom kvality. Našťastie si Festina vydobyla svoje miesto na zápästiach z mnohých iných dôvodov, avšak aj história je dôležitou súčasťou značky. povoľte JavaScript, ak je vo vašom prehliadači deaktivovaný. Písal sa rok 1902 a v malej hodinárske manufaktúre vo švajčiarskom meste La Chaux-de- Fonds vzniká vďaka mottu „Festina lente“ ( „ponáhľaj sa pomaly“) nová hodinárska značka. Slogan bol pôvodne používaný na mnohých nástenných kyvadlových hodinách. Slovo Festina bolo vyryté drobným zlatým písmom na číselník náramkových hodiniek a dalo meno celej značke. A rovnako tak pôvodné motto sa stalo krédom celej firmy: „Festina ponúka rýchlosť pri vývoji techniky a dizajnu a súčasne nabáda k obozretnosti v otázke kvality.“

Počas rokov zmenila niekoľkokrát majiteľa. Prvýkrát, v roku 1935, kupuje značku Willy Burkhard von Wilhelm. Roku 1975 prebieha druhý predaj, tentoraz milovníkovi hodiniek Georgovi Ulmannovi. Po celú dobu je Festina uznávaná pre mechanické hodinky čoby nositeľ švajčiarskej tradície. Potom prichádza zlomový rok 1984, ktorý navždy zmení smerovanie značky a hodiniek Festina … Španielsky podnikateľ Miguel Rodriguez vytvoril v roku 1981 značku Lotus, ktorá okrem hodiniek produkuje aj šperky. O tri roky neskôr kúpil Festinu, a tým urobil prvý krok k dnes obrovskej spoločnosti – Festina Group. Tá spája päť hodinárskych značiek (Festina, Lotus, Jaguar, Candino a Calypso) a dve šperkárske značky (Lotus Silver a Lotus Style). Rodriguez zachytil a pochopil vlnu QUARTZ a od roku 1985 začala Festina vyrábať náramkové hodinky nielen s fázami Mesiaca, ale hlavne poháňané kremíkom.

Takže aby sme to zhrnuli, Festina má švajčiarsky rodný list, priženila sa do Španielska a vnútri nej tlčie najčastejšie japonské, prevažne quartzové srdce. Tento originálny geografický mix funguje bezchybne, dnes už vo viac ako 65 krajinách celého sveta. A Festine je jasné, že ak chce byť na trhu aj naďalej jednotkou, musí sa svojim zákazníkom prispôsobiť. Preto pre každú krajinu volí adekvátne prispôsobenú marketingovú stratégiu. V USA, kde je od roku 1996, napríklad umožnila predávať svoje hodinky prostredníctvom predajní bicyklov.

 

Bulova

Počiatky značky Bulova siahajú až do roku 1875. Vtedy 23-ročný český emigrant Jozef Bulova založil v americkom New Yorku spoločnosť J. Bulova Company, neskôr Bulova Watch Company. Od roku 2007 patrí Bulova prestížnemu japonskému výrobcovi Citizen. Hodinky Bulova sú osadené prevažne švajčiarskymi strojčekmi ETA, RONDA, SELLITA a väčšina modelov má nepoškrabateľné zafírové sklo. Roku 1912 otvára Josef Bulova vo švajčiarskom Biel továreň venovanú iba výrobe hodiniek. Už tento krok je na svoju dobu ojedinelý, odvážny a inovatívny. S väčšími úspechmi si Bulova mohla dovoliť vynaložiť nákladnejšie prostriedky na výskum a propagáciu. Roku 1926 milióny Američanov počuli prvú rádiom vysielanú reklamu na svete: „Je 8 hodín ráno, čas Bulova“. Ako výrobca hodiniek sa Bulova presadila najmä na poli hodiniek poháňaných elektronicky. V 50. rokoch vytvorili systém s ladičkou Bulova Accutron. Accutron sú prvé hodinky na svete, ktoré používajú namiesto zotrvačníka ako oscilátor ladičku, ktorá je do tej doby používaná výhradne v hudobnom svete. Ladička je v hodinkách neustále udržiavaná vo vibračnej frekvencii 360Hz! Pre porovnanie, klasické zotrvačníky sa pohybujú niekde okolo frekvencie 2,5 Hz. Presnosť Accutron bola o rád vyššie ako u bežných mechanických hodiniek tej doby, predstavovala +/- 2 s / deň a použitý napájací článok zaručoval minimálnu dobu chodu 12 mesiacov. Vďaka tomu bol tento systém merania času použitý NASA už v roku 1958 u satelitu Vanguard I. a v roku 1960 bol inštalovaný vo vysielacom module na Mesiaci, kde slúžil k časovej kontrole pri prenose dát na Zem. Práve v 60. rokoch prebiehala rivalita medzi Bulovovým a Omegovým kozmickým programom, pričom riešenie od Bulova síce NASA využívala v rôznych časomerných zariadeniach, ale zákazku na hodinky pre astronautov získala Omega (Omega Speedmaster Professional); ešte len David Scott pri misii Apollo 15 užil svoje vlastné hodinky Bulova Chronograph. Stalo sa tak po tom, čo mu prasklo sklíčko na hodinkách Omega. Časomerný mechanizmus Bulova Accutron používaný v palubných prístrojoch NASA je dodnes uložený na Mesiaci v krajině More pokoja ako odkaz pozemšťanov, kde ho zanechala legendárnej posádka kozmickej lode Apollo 11. V roku 2011 sa ambasádorom tejto značky stal z vlastnej iniciatívy svetovo uznávaný podnikateľ, dobrodruh a miliardár Sir Richard Branson..

 

Seiko

Seiko v preklade znamená „presnosť“ a presne toho sa spoločnosť drží. Poďme si pripomenúť začiatky značky Seiko, ktorá bola v Londýne zvolená v kategórii hodiniek „značkou roka“ za rok 2015/2016. V druhej polovici 19. storočia žil v Japonsku hodinár Kintaro Hattori. Začínal skromne ako opravár hodín, vlastnú dielňu si založil v roku 1881. Postupom času dovážal a predával hodinky pre náročných zákazníkov. Podnikanie sa mu darilo av roku 1892 začal prevádzkovať vlastnú hodinársku výrobu. Prvá dielňa niesla názov Seikosha, ktorý zjednodušil na Seiko o niekoľko rokov neskôr. Prvé japonské hodinky sú na svete

Hattori bol vôbec prvý Japonec, ktorý začal vyrábať hodinky a v roku 1895 uviedol na japonský trh vreckové hodinky s názvom Time Keeper. Aj napriek veľkej popularite, ktoré sa mu dostalo, nepoľavil vo svojej práci a ďalej sa snažil svoje modely stále zlepšovať, veľa cestoval po svete a hľadal inšpiráciu. Aby mohol svoj tovar ponúkať do ďalších krajín a postupne potom po celom svete, musel sa naučiť prispôsobiť dopytu.

Seiko hodinky boli určené predovšetkým bohatým ľuďom. Ich cena bola na tú dobu pomerne vysoká a nemohol sa jej rozhodne dovoliť každý. Hodinky sa dedili z generácie na generáciu… Jednou z najvyšších odmien pre Hattoriho a celú jeho dielňu bola možnosť vyrobiť hodinky Excellent ako dar japonskému cisárovi, nedotknuteľnej autorite japonského ľudu, ktorú všetci Japonci bezmedzne uctievajú. Prvé náramkové hodinky vznikali pre vojenských dôstojníkov Kto by povedal, že za vynálezom náramkových hodiniek stáli vojnové konflikty? Vojenskí dôstojníci počas bitiek kontrolovali čas na svojich vreckových hodinkách. Stále vyberanie a zandávanie týchto hodiniek bolo veľmi nepraktické a tak Seiko prišlo s prvými náramkovými hodinkami Laurel.

Strojček, ktorý prepísal históriu Manžel Márie Curie-Skłodowskej Pierre objavil v roku 1918 quartzový kryštál, ktorý o 41 rokov použilo Seiko na vývoj prvého quartzového strojčeka. Prvý strojček bol veľký asi ako dnešná chladnička a bol vhodný na využitie vo veľkých hvezdárňach. Čakalo ho dlhých 10 rokov vývoja, kým uzrel svetlo sveta prvý Quartz model náramkových hodiniek Astron.

 

Citizen

V dvadsiatych rokoch devätnásteho storočia dostal mladý japonský cisár Hirohito darček, ktorý ho veľmi potešil. Týmto darčekom boli vreckové hodinky od Tokyjského zlatníka Kamekichi Yamazaki. V tom čase dominovali japonskému hodinárskemu odboru švajčiarske značky nasledované americkými. Yamazaki cítil, že nastáva správny čas začať vyrábať hodinky priamo v Japonsku, ktoré by boli lacnejšie ako tie dovážané. Z tohto dôvodu založil v roku 1918 inštitút pre výskum hodiniek Shokosha, kde koncom roku 1924 začali predávať svoj prvý produkt – vreckové hodinky kaliber 16 pod názvom Citizen. Tento názov bol hodinkám a potom celej spoločnosti daný pánom Shinpel Goto, čo nebol nikto menší ako starosta Tokya, blízky priateľ pána Yamazakiho. Ten zvolil názov Citizen, pretože v preklade znamená občan, a on chcel aby niečo tak luxusné, ako v tom čase hodinky boli, sa stali dostupné každému. Od tejto chvíle sa Citizen stáva hodinárskou značkou. Cisár bol veľmi potešený, že nemusí byť naďalej závislý na zahraničných hodinkách. Napísal aj list do inštitútu Shokosha, kde chválil kvalitu a precíznosť. Aj napriek chvále cisára na hodinky Citizen by bolo trúfalé sa domnievať, že sa Japonsko stane vedúcou krajinou v produkcii hodiniek. Ale presne toto sa stalo. Hirohito bol stále v roku 1981 cisárom, keď Japonsko zosadilo z pomyselného trónu Švajčiarsko, ako najväčšieho producenta hodiniek. Toto je príbeh vzostupu značky Citizen, ktorá vyvrcholila v roku 2001, kedy vyrobili neuveriteľných 308 miliónov hodiniek a hodinkových strojčekov (každé štvrté vyrobené). To zďaleka predčilo Yamazakiho sny o výrobe hodiniek dostupných každému.

Citizen vstúpil na trh quartzových hodiniek v roku 1973 so svojim modelom Quartz Cryston. O rok neskôr potom s digitálnym modelom Quartz Cryston LC. Po desaťročia, keď Citizen investoval do vývoja elektrických hodiniek, konečne začal zbierať plody. Úroda začala v roku 1975, kedy do roku 1981 Citizen každý rok dosiahol nejaké svetové prvenstvo. Napríklad s najpresnejšími hodinkami na svete s názvom Quartz Crystron Mega s presnosťou 3 sekundy ročne. Treba podotknúť, že slovo Mega bolo výstižné, pretože okrem mega-presnosti boli aj mega-drahé.

Ďalším míľnikom značky Citizen bola solárna technológia. Prototypom boli v roku 1974 hodinky s cadmiovou batériou, ktorá však bola príliš drahá pre komerčnú produkciu. Inžinieri sa však nevzdávali a naďalej na technológii pracovali, čo viedlo k vývoju nového typu batérie z oxidu strieborného. V roku 1976 tak mohol Citizen predstaviť svetu prvé solárne napájané hodinky s názvom Crystron Solar Cell so strojčekom 8629-7j s presnosťou 15 sekúnd za mesiac. Tieto hodinky boli vo svojej dobe oveľa vpredu oproti konkurencii. Aj keď solárne napájané hodinky zo začiatku neboli veľmi úspešné, pokračujúci vývoj sa Citizenu veľmi vyplatil o dve desaťročia neskôr s revolučnou Eco-Drive technológiou.

 

Swiss Alpine Military

Ak hľadáte cenovo dostupné švajčiarske hodinky , značka Swiss Alpine Military by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti. Vďaka technologickému zázemiu materskej firmy Grovana a ústretovým cenám sa športové elegantné modely tejto značky stali najmä v posledných rokoch bestsellerom vo viacerých krajinách. Vyše dvadsaťročné skúsenosti s navrhovaním a výrobou hodiniek sa vo výsledných produktoch odzrkadľujú v kombinácii presnosti, spoľahlivosti a atraktívneho dizajnu. Všetky pánske aj dámske modely Swiss Alpine Military sú typické použitím prvotriednych materiálov a overených konštrukčných riešení, akými sú ušľachtilá oceľ 316L, zafírové sklíčko alebo skrutkovacie viečko. Zároveň sa k ich benefitom radia prehľadne spracované ciferníky a nadštandardná vodeodolnosť 100M/10ATM. Samozrejmosťou sú Swiss Made quartz strojčeky od známeho výrobcu Ronda. Napriek cenám, ktoré sú pre švajčiarske hodinky netradične nízke, značka Swiss Alpine Military nepripúšťa žiadne ústupky v kvalite. Dôkazom jej sebavedomia je veľkorysá trojročná medzinárodná záruka platná bez výnimky na každé hodinky s logom slávneho Helvétskeho kríža. Swiss Alpine Military by Grovana je športový a elegantný rad švajčiarskych hodiniek, ktorý Grovana vyrába a distribuuje už viac ako 90 rokov. Najmä v posledných rokoch získala Swiss Alpine Military obrovskú popularitu a je bestsellerom v mnohých krajinách. Kombinácia presnosti, spoľahlivosti a odolnosti je atraktívna a fascinujúca. Hodinky vynikajú športovým vzhľadom a sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov. Ďalšou výhodou švajčiarskych Alpských vojenských hodiniek sú vynikajúce čitateľné ciferníky. Švajčiarske alpské vojenské hodinky ponúkajú vysoký komfort nosenia, sú funkčné, vodeodolné a napriek tomu estetické.Kvalita, ktorú si zamilujete.

 

Yonger & Bresson

Značka Yonger & Bresson bola založená roku 1975 vo Francúzsku av posledných rokoch patrí medzi svetovo známe luxusné značky. Hodinky sa nesú v duchu nostalgie a súčasných trendov, v kombinácii starých aj nových inovácií. Ukrývajú v sebe nezameniteľný francúzsky šarm za použitia najjemnejších hodinárskych techník, vďaka ktorým fungujú so švajčiarskou presnosťou. Triezvy farby, klasické materiály a precízne spracovanie robia z ich produktov veľmi kvalitné a jedinečné kúsky. V roku 2011 predstavuje značka Yonger&Bresson svoj vlastný automatický mechanizmus, zvaný „Ambre“, certifikovaný testom CETEHOR. Tento mechanizmus umožňuje hodinkám pri plnom natiahnutí vydržať v rezervnom chode 45 hodín. Na hodinky je 5 rokov oficiálna záruka poskytovaná výrobcom.

Prihláste sa do nášho Newslettra

Viac na preskúmanie