STRUČNÁ HISTÓRIA HODINIEK – PRÍBEH SÚČASNÉHO MERANIA ČASU

Aj keď snaha merať čas je stará ako ľudstvo samo, história hodiniek, tak ako ich poznáme dnes, sa začala písať až v 16. storočí. V tomto článku si preto priblížime, aký je príbeh súčasného merania času a komu vďačíme za hodinky, ktoré dnes nosíme na ruke.

Prvé mechanické hodiny

Moderné hodinky majú svoje korene v mechanických hodinách, ktoré boli prvýkrát vyrobené v roku 1275 v Anglicku. Vyznačovali sa jednoduchým mechanizmom, no zaujímavosťou je, že neboli vybavené ciferníkom ani ručičkami.

Ako teda mohli ukazovať presný čas? Mechanické hodiny v skutočnosti neukazovali čas, len ho dokázali sledovať a každú hodinu hlasno odbíjali, čo slúžilo obyvateľom v kaštieľoch a mestách, aby sa ako tak dokázali orientovať v čase.

Prvé vreckové hodinky na ”krku” hodinára

Vreckové hodinky ich nasledovali až stáročia neskôr. Ich vynález sa pripisuje nemeckému hodinárovi Petrovi Heneleinovi a datuje sa do roku 1510. Aj keď boli jeho hodinky označované ako “vreckové”, v skutočnosti boli tak veľké, že ich musel nosiť na krku ako náhrdelník. Niektorí historici však tento dátum spochybňujú a tvrdia, že prvé vreckové hodinky vytvoril neznámy majster z bronzu až v roku 1574.

 

Prvé náramkové hodinky na zápästí kráľovnej Alžbety I.

Milovníci histórie sa všeobecne zhodujú na tom, že prvé náramkové hodinky zapol na zápästie Robert Dudley kráľovne Alžbete I. v roku 1571. Zaujímavo

sťou je, že kým sa náramkové hodinky nezačali používať na koordináciu útokov počas prvej svetovej vojny, primárne miesto náramkových hodiniek bolo v dámskom šatníku, kde

slúžili ako luxusný módny doplnok. Muži používali aj naďalej len vreckové hodinky.

 

 

Pilotky ako prvé pánske náramkové hodinky

V roku 1904 však pilot Alberto Santos Dumont vyjadril želanie, aby mohol pri lietaní používať obe ruky a súčasne kontrolovať čas. Toto želanie mu bolo splnené výrobcom Cartier, keď vyrobil slávne Cartier Santos – prvé pilotky a súčasne prvé pánske náramkové hodinky na svete.

Prvé vodotesné hodinky

Prvé vodotesné hodinky s puzdrom Oyster predstavil hodinársky majster Rolex už v roku 1926. Aby tento vynález dostali do povedomia, tieto hodinky darovali plavkyni Mercedes Gleitze, ktorá sa pokúsila preplávať Lamanšský prieliv. Jej pokus o rekord síce zlyhal, ale hodinky potvrdili svoju funkčnosť aj vo vode.

 

V nasledujúcom článku si povieme niečo o rozdelení hodiniek podľa typu pohonu a o tom, ako sa postupne stali stredobodom štýlu pre širokú verejnosť.

Prihláste sa do nášho Newslettra

Viac na preskúmanie