STRUČNÁ HISTÓRIA HODINIEK – ROZDELENIE PODĽA TYPU POHONU

V predchádzajúcom článku sme si priblížili históriu vzniku hodiniek a počiatky súčasného merania času. Na konci dnešného článku budete vedieť, ako rozdeľujeme hodinky podľa typu pohonu, a takisto, ktorý typ pohonu si vybrať.
 

Automatické hodinky

Tento typ hodiniek má podobne ako pri mechanických hodinách ako zdroj energie hnaciu pružinu. V tomto prípade však nie je nutné ručné naťahovanie otáčaním korunky. A práve to je hlavný rozdiel medzi automatickými a mechanickými hodinkami. Zatiaľ čo mechanické hodinky by nedokázali bez pravidelného naťahovania správne fungovať, pri automatických to nie je potrebné.
Fungujú totiž na princípe automatického naťahovania – vďaka pohybom ich nositeľa. Jednoducho povedané, energia z vašich každodenných pohybov sa ukladá a zhromažďuje v hnacom motore. Ak si ich teda ráno nasadíte na ruku a počas dňa prirodzenými pohybmi ruky vygenerujete dostatočné množstvo energie na chod hodiniek, vydržia vám nabité od 40 a niektoré modely až 80 hodín. Ak ich však dlhšie nepoužívate a zastavia sa, možno s nimi budete musieť trochu potriasť, kým sa rozbehnú.
Automatické hodinky dnes nájdete v ponukách väčšiny svetových značiek.

 

Mechanické hodinky

Mechanické hodinky fungujú na staromódnom kinetickom výkone. Tento typ hodiniek má ako zdroj energie hnaciu pružinu, ktorú je potrebné navíjať. Ak sa hodinky zastavia, jednoducho ich natiahnete a nastavíte čas.
Mechanické hodinky je možné naťahovať len pomocou korunky. Otáčaním tejto korunky sa hnacia pružina naťahuje a zvýši sa tak rezerva chodu hodiniek. Ak vás vizuálne fascinuje mechanizmus hodiniek, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám budú páčiť aj tzv. skeletové hodinky, ktoré vám umožňujú vidieť tento “tanec” priamo počas chodu vašich hodiniek. (fotka skeletových hodiniek)

 

Quartzové hodinky

Prvé hodinky s technológiou quartz vznikli v 30. rokoch 20. storočia. Pre potreby bežného trhu však boli veľké a drahé, čo sa následne zmenilo v roku 1969, kedy sa prvýkrát objavili na trhu z dielne značky Seiko. Od tohto momentu začali byť dostupné aj pre širokú verejnosť.
Quartzové hodinky majú na rozdiel od ostatných typov hodiniek pohon na batériu. Možno ste sa stretli s tým, že ste tieto hodinky nechali dlhšiu dobu stáť a následne ste ich z krabice vytiahli mŕtve. To je aj jednou z hlavných nevýhod tohto typu pohonu. Ďalšou nevýhodou je aj potreba neustále dokupovať novú batériu, čo je v dnešnom svete trvalej udržateľnosti a ekologickosti pre mnohých neatraktívne. Aj preto sa mnohí milovníci hodiniek radšej vracajú ku klasike.

 

Solárne hodinky

Poslednou kategóriou z hľadiska typu pohonu hodiniek sú solárne hodinky. Samotný názov nám prezrádza typ energie, ktorú tieto hodinky využívajú – svetelnú energiu, prostredníctvom solárnych článkov, ktoré sú väčšinou nenápadne umiestnené v ciferníku. Jednou z ich výhod je, že sa im nikdy nemôže vybiť ani pokaziť batéria. Solárne hodinky sú takisto ekologické a šetrné k životnému prostrediu.
Autorstvo prvých hodiniek so solárnym ekologickým pohonom sa pripisuje americkému vynálezcovi Rogerovi Riehlovi, ktorý svoj futuristický model priviedol na trh v 70. rokoch 20. storočia. Onedlho na neho nadviazala spoločnosť Citizen so svojím solárnym pohonom Eco-Drive.
V nasledujúcom článku sa budeme venovať jednému z dvoch najväčších gigantov vo výrobe hodiniek – švajčiarskym “Swiss Made” hodinkám.

Prihláste sa do nášho Newslettra

Viac na preskúmanie